Obiad to najważniejszy posiłek. Warto poznać kilka zasad, dzięki którym jego przygotowanie będzie prostsze i przyjemniejsze.
Dania obiadowe
1. Przystawki należy podawać przed daniem głównym. Mogą być przygotowane na zimno lub gorąco.
2. Przy sporządzaniu zup warto pamiętać:
• warzywa przeznaczone do gotowania należy zalewać wrzącą, osoloną wodą w takiej ilości, aby były zakryte i gotować pod przykryciem,
• warzywa zielone oraz zawierające gorzkie, piekące składniki, jak kapusta czy kalafior, po zagotowaniu – odkryć i dalej gotować bez przykrycia,
• warzyw obranych i rozdrobnionych nie należy moczyć w wodzie,
• podczas gotowania zup, należy pamiętać o uzupełnieniu wodą wyparowanego wywaru,
• podprawianie zupy polega na jej zagęszczeniu mąką wymieszaną z zimnym wywarem, mlekiem lub śmietaną. Dobrze roztrzepaną zawiesinę wlewa się do wrzącej zupy i przez chwilę zagotowuje. Do zagęszczenia zup można stosować – zamiast mąki pszennej – mąkę kukurydzianą.
3. Omlety smaży się, z obu stron, na wolnym ogniu – nie mieszając – na złoty kolor. Wierzch omletu powinien być lekko ścięty.
4. Jaja – użyte do niektórych potraw – powinny mieć nieuszkodzone skorupki. Przed użyciem należy je dokładnie umyć, a nawet sparzyć.
5. Do przygotowania potraw mięsnych, jak również ryb, należy zawsze wybierać kawałki świeże, jędrne i odpowiedniej barwie.