Porady

CIASTA I WYPIEKI – najważniejsze porady

Urodziny, imieniny czy inne domowe uroczystości bez pysznych ciast? Nie ma mowy. Jak zatem sprawić, by świętowanie w gronie najbliższych stało się niezapomnianą ucztą smaków, zapachów i kolorów? Siostry wkładają w wymyślanie i opracowywanie przepisów nie tylko swój wybitny talent, ale również lata doświadczeń. Poznajcie najważniejsze porady, którymi się kierują.

Wypieki

1. Tradycyjne formy i blaszki do pieczenia należy zawsze smarować tłuszczem i obsypać tartą bułką (lub wyłożyć specjalnym papierem). Łatwe i wygodne w pieczeniu są formy silikonowe, które nie wymagają dodatkowego natłuszczania i ciasto podczas pieczenia nie przywiera do spodu i boków formy. Jednocześnie ciasto po upieczeniu można sprawnie i szybko wyjąć z formy.

2. Mąkę do ciasta zawsze należy starannie przesiewać. Proszek do pieczenia czy sodę oczyszczoną – dodajemy do ciasta zawsze wymieszane z mąką. Jako środek spulchniający w niektórych przepisach zastosowano – rzadko dziś używany – amoniak spożywczy w postaci proszku. Jego działanie podobne jest do proszku do pieczenia. Amoniak spożywczy jest dostępny w sprzedaży.

3. Zawsze wybieramy jaja o nieuszkodzonych skorupkach. Przed użyciem należy je dokładnie umyć (nawet sparzyć), a następnie wbijać pojedynczo do osobnego naczynia.

4. Do przygotowania ciasta biszkoptowego należy użyć świeżych jaj (umytych) wcześniej schłodzonych w lodówce.

5. W przypadku ciasta biszkoptowego spód blaszki należy wyłożyć papierem do pieczenia a boki pozostawić nienasmarowane. Wtedy biszkopt po upieczeniu nie kurczy się, „trzyma się” blaszki i ma ładny wygląd.

6. Biszkopt po upieczeniu należy pozostawić jeszcze przez chwilę w wyłączonym piekarniku.

7. Ciasto francuskie należy wkładać do dobrze nagrzanego piekarnika do ok. 200 st. C.

8. Babki, ciasta ucierane, drożdżowe oraz biszkopty należy wkładać do lekko nagrzanego piekarnika i w miarę pieczenia stopniowo podwyższać temperaturę. Zbyt wysoka temperatura na początku pieczenia powoduje, że wierzch ciasta robi się twardy, co uniemożliwia jego wyrośnięcie.

9. W trakcie pieczenia ciasta drożdżowego, ucieranego lub ciasta biszkoptowego nie należy otwierać piekarnika lub odwracać ciasta, dopóki nie wyrośnie i lekko nie wypiecze, gdyż spowoduje to opadnięcie ciasta i tworzenie się zakalca.

10. Ciasto kokosowe jest najlepsze wtedy, gdy piecze się je krótko w dość ciepłym piekarniku. Im dłużej trwa pieczenie, tym ciasto jest twardsze.

11. Ciasto kruche przed pieczeniem należy w kilku miejscach nakłuć widelcem i piec na złoty kolor. Zbyt długi czas pieczenia powoduje jego stwardnienie i zmianę barwy na ciemną.

12. Do sporządzenia ciast owocowych najlepiej użyć świeżych owoców. W zimie można skorzystać z owoców mrożonych, które także zachowują swoje walory smakowe i odżywcze. Z kompotów owocowych do ciasta nadają się agrest, pigwa, czereśnie, śliwki, wiśnie i brzoskwinie.

13. Jabłka – dokładnie umyte, obrane i rozdrobnione – należy skropić sokiem z cytryny, nie będą ciemniały.

14. Jeżeli ciasto kruche będzie stanowiło spód ciasta z owocami, to ciasto można wcześniej podpiec w temp. 160-180 st. C przez ok. 10 min. Jeśli owoce będą wykładane bezpośrednio na surowe ciasto, wtedy wierzch ciasta należy posypać bułką tartą. Bułka wchłonie powstały podczas pieczenia sok z owoców.

15. Do ciasta ucieranego można stosować – zgodnie z własnymi upodobaniami smakowymi i możliwościami – zamiennie masło lub margarynę.

16. Wszystkie ciasta przygotowywane na zimno powinno się przechowywać w lodówce i zawsze podawać schłodzone. Najlepiej sporządzać je na kilka godzin przed spożyciem.

17. Sernik na zimno można przygotować z sera białego (tłustego lub półtłustego), który należy wcześniej dwukrotnie zemleć i dodać słodkiej śmietany, tak aby uzyskać gęstość serka homogenizowanego.

18. Sernik po upieczeniu pozostawić do wystygnięcia w wyłączonym piekarniku.

19. Ciasto jest upieczone wtedy, gdy jest zarumienione, odstaje od brzegów formy, a drewniany (suchy) patyczek włożony do ciasta po wyjęciu jest czysty, bez przylepionych grudek ciasta.

20. Piana będzie się lepiej ubijała, jeżeli do białek dodamy szczyptę soli.

21. Rodzynki przed dodaniem do ciasta należy dokładnie umyć, sparzyć, osuszyć i obtoczyć w mące. A wysuszone rodzynki znów staną się miękkie, jeżeli włożymy je na pół godziny do soku z cytryny.

22. Jeżeli do ciasta używamy świeżych owoców (np. truskawek, wiśni, śliwek), to po ich dokładnym wymyciu i obsuszeniu, należy je obtoczyć w bułce tartej. Pozwoli to na uniknięcie zakalca.

23. Do przygotowania masy można użyć – według własnego uznania – masła lub margaryny.

24. Jeżeli podczas przygotowywania kremu masa się zwarzy, należy ją lekko podgrzać, cały czas mieszając.

25. Ze względu na różne rodzaje piekarników – w przepisach podana jest przybliżona temperatura pieczenia jak i przybliżony czas pieczenia.

26. Wszystkie przepisy opracowane zostały na formę o wymiarach 23 cm x 38 cm, chyba, że w przepisie podano inny wymiar formy.


You Might Also Like